Evde Domates Kurutma Ve Kesme işi

Günümüzde ev hanımları ya iş bulamadıkları için, ya çocukları küçük olduğu için ya da eşleri çalışmalarına izin vermediği için iş hayatına atılmakta güçlük çekiyor.

Ev hanımları da bu soruna kendilerince çözüm bulmakta ve evde oturarak aile bütçelerine katkı sağlamaya çalışmaktadır. Ek iş firmaları ile iletişime geçerek çeşitli iş kollarından birisini tercih etmek, onlar için bulunmaz bir fırsattır.

Evde ek gelir sağlamaya yarayan işlerden birisi olan, domates kurutma ve kesme işi ev hanımlarının en çok tercih ettiği işlerdendir.

Hanımlar, mevsimsel olarak katılacakları bu işlerle, aile bütçelerine belirli miktarlarda katkı sağlamaktadır. Sosyal medya hesaplarından firmaları takip ederek, ek işveren firmaları internet üzerinden araştırarak, evde iş arıyorum, yorumunu ya da mailini bırakarak firmalara çalışmak istediklerini belirtirler. Bunun sonucunda bulunduğunuz ildeki firmalar ev hanımlarıyla iletişime geçmekte ve evde domates kesme ve kurutma işini vermektedir.

Domates kurutma işi özellikle yaz mevsiminin gelmesiyle yaygınlık kazanmaktadır. Güneşte kurutulması dolayısıyla sağlıklı ürünler elde edilmek istenmesi sebebiyle dönemsel olarak yapılmaktadır. Kış hazırlığı için yazın sıcaklığından faydalanılmaktadır. Domates kesme ve kurutma işinde hanımlara özel eldivenler verilmektedir. El değmeden ve doğal yollarla, temiz alanlarda kurutulan domatesler, kışlık ürünler reyonunda firmalarca satışa sunulacaktır. Firmalar, öncelikle domateslerin çok iyi yıkanmış olmasına dikkat ederler. Herhangi bir kimyasal ilaç, gübre etkisinin kurumayla insan sağlığına olumsuz etki etmemesine özen gösterirler. Özel alet ve ürünlerle kesilip kurutulan domatesler, kış için hazırlanır.

Domates kesim işinde domateslerin büyüklüğüne göre kesim işi yapılmaktadır. Büyük domatesler dört ya da beş dilime ayrılırken, küçük domatesler ikiye dilimlenerek kurutulmak için alanlara serilmektedir. 2 – 3 hafta kadar güneş altında bekletilerek kurutulan domatesler, özel olarak paketlenerek, kolilere yerleştirilerek, işveren firma görevlilerine teslim edilmektedir.

Hanımlar domates kesme ve kurutma işinden, aylık olarak 13.000 TL – 15.000 TL gibi miktarlarda para kazanmaktadır. Evden oturduğunuz yerden kazanıldığı düşünülürse, çok iyi bir miktardır. Bu yüzden de ev hanımları bu işe yoğun ilgi göstermektedir. Adeta firmaların iş talep kısımlarında birbiriyle yarış halinde olan hanımlar, günlerini boşa geçirmemiş olmanın mutluluğunu yaşamaktadır. Böylece aldıkları işe daha sıkı sarıldıkları görülmektedir.

Hakkında evdeisyaparim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir